Apple, Face ID ve Touch ID’nin aynı iPhone üzerinde kullanılma fikrini patentledi.


Apple, yeni çıkardığı iPad ve iPhone modellerinde ilk olarak Touch ID daha sonra ise Face ID uygulamasını kullanmıştı ancak her ikisini de aynı anda kullanmak maliyete sebep olacağı için ürünlerinde bu iki uygulamadan yalnızca birini tercih ediyordu. Fakat marka değişikliğe giderek müşterilerinin kendi tercih edecekleri uygulamayı kullanabilmeleri için yeni bir patent başvurusu yaptı. Bu sayede artık Apple, yeni ürünlerinde Touch ID ve Face ID özelliklerini kullanıcının kendi tercihine sunacak.

Patently Apple’ın paylaştığı habere göre markanın başvurusu sonuçlanarak artık iki ayrı biyometrik özelliği tek cihazda kullanabilecek. Ayrıca marka patent başvurusuna akıllı ssaat cihazını da eklemesi bu iki özelliğin artık Apple Watch ürününde kullanmak istediğini de düşündürdü. Apple’ın tablet ve telefonlarından sonra yeni akıllı saatlerinde de artık her iki özelli bir arada kullanması mümkün görünüyor.

Touch ID özelliği şu anda Home tuşuna entegre olan bir sensör sayesinde kullanılıyor olmasına karşın yeni ürünlerde ekran üzerinden kullanılabileceği düşünülüyor. Markanın getirdiği yüz tanıma özelliği sebebiyle parmak izi tanıma teknolojisinden vazgeçeceği öngörülmüştü. Ancak Apple, bu gelişmeyle birlikte tıpkı Huwaei Mate 20 RS Porsche’ta olduğu gibi kullanıcılarına ekran üzerinde parmak okutarak pratik bir kullanım deneyimi sunacağı açık. Ayrıca Apple’ın yaptığı testler sonucu Face ID’nin Touch ID özelliğine göre daha yavaş olduğunu tespit etmesi böyle bir girişimde bulunmasının sebepleri arasında gösteriliyor. Sonuç olarak Apple, artık kullanıcılarına hem tercih yapma alternatifi hem de ekstra güvenlik hizmeti sunmayı hedefliyor.