BMW, Çin’de premium araç çağırma uygulaması başlatıyor.


Otomotiv sektörünün devlerinden biri olan BMW, Çin’de araç çağırma hizmeti vereceğini açıkladı. Siçuan eyaletinin başkenti olan Chengdu şehrinde başlatacağı bu uygulama hem şirket adına hem de ülke adına oldukça önemli. Çünkü BMW, ReachNow bünyesinde sunacağı bu uygulamayla birlikte ilk araç çağırma hizmeti alanında lisans sahibi olan ilk yabancı firma olacak.

Markanın bundan sonraki hedefi ise premium mobilite alanında sunacağı bu uygulamaları büyütmek ve yaygınlaştırmak. Buna bağlı olarak da ülkede mevcut olan bu uygulamalara ek olarak premium alternatiflerini arttırmak istiyor.

BMW yönetim kurulu üyelerinden biri olan Peter Schwarzenbauer, gelecek adına sürdürülebilir alternatifleri önemseyen  Chengdu’da başlattıkları bu premium uygulama için oldukça heycanlı olduklarını ifade etti.

Önceki yıl Çin merkezli  EVCARD ve ReachNow’ın birlikte başlattıkları araç paylaşım hizmetinin bir parçası olacağı söylenen BMW ReachNow hizmeti için BMW i3 elektrikli otomobil filosunu da kullanacak. Kullanıcılar bu hizmetin araç çağırma uygulamasıyla birlikte önceden veya ihtiyaç duyulan anda reservasyon yapabilecekler.

 Markanın bu girişimi, otomobil sektöründe ilk olmasa da Çin bazında bir ilk olacak. Ülke başkanı olan Xi Jimping 2017 yılında yasalara müdehale ederek yabancı araç şirketlerinin yararına olan kararlar almıştı ve bu sayede Çin hükümeti ile Tesla markasının kurucusu Elon Musk anlaşma sağlamış ve markanın fabrika kurmasına onay vermişti.