Microsoft’un yeni nesil Xbox modeli ortaya çıktı!


Yeni jenerasyon oyun konsolları üstünde oldukça efor sarfeden Microsoft’un çıkaracağı yeni Xbox modeli bugün ortaya çıktı.

Microsoft, çıkardığı Xbox One X modelini E3 2017 etkiliğinde tanıtmış ve ürünün kod adının Project Scorpio olduğu ortaya çıkmıştı. Çalışmalarında hız kesmeyen firma, bu kez de Anaconda kod adını verdiği yeni ürünüyle kullanıcıların beğenisine sunacak. Bu yeni ürünün ismi şimdilik bilinmiyor olsa da 2020’de piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Lansmanı yapılana dek Xbox Anaconda şeklinde konuşacağımız yeni oyun konsolu, aynı yıl piyasaya çıkacağı belli olan Playstation 5’e rakip olarak raflarda yerini alacak gibi görünüyor.

Microsoft, söylentilere göre yeni nesil oyun konsolunda işlem hızını eski modellere göre katlayacak olan bir SSD kullanarak aynı zamanda rakibi olan Sony ürünlerinin önüne geçmeyi planlıyor. Aynı zamanda firma, xCloud uygulaması sayesinde Xbox Anakonda’nın içinde bulunan oyunları bilgisayar ve mobil cihazlarda oynanmasına olanak tanıyacak. Çıkarttığı Xbox One X modeli konsolla zuzun süre gündemde kalan Microsoft, Anaconda ile  rekabeti yeniden kızıştıracak gibi görünüyor. Peki Xbox One X modelinin özellikleri neler gözden geçirrelim.

-Xbox One modelinden yaklaşık yüzde 31 oranında daha hızlı olmasını sağlayan 8 çekirdekli CPU 2.3 Ghz işlemciye sahip.

-PS4 Pro modelinden yaklaşık yüzde 40 oranında daha yüksek performansla çalışmasını sağlayan 1172 MHz hızda, 6 Teraflop gücünde 40 tane özel işlem birimine sahip.

-4K görüntülerin akıcı işlenmesini sağlayan 326 GB/s bant genişliği ve 9 GB’lık kısmı geliştiricilere ayrılmış toplam 12 GB GDDR RAM’e sahip.

-16 TB harici depolama ve 1 TB depolama alanına sahip ancak Xbox One X modelinin oyun boyutları da diğer modellere göre neredeyse 2 kat alan kaplamakta. Bu sebeple oyunların yüklenmesi oldukça uzun sürüyor ancak Microsoft yeni çıkartacağı modele SSD kullanarak bu problem aşacak gibi duruyor.